Piyano Çalmanın Faydaları
Piyano özel dersinin şüphesiz ki çocuklar üzerindeki olumlu etkileri çok fazladır. Müzikle, sanatla uğraşan bir birey toplum içinde saygın bir konuma sahip olur. Sosyal yaşımı ve kendine güveni kuvvetli olur. Öz güveni kuvvetli bir insan iş yaşamında ve ilişkilerinde son derece güçlü olur.

Sanat hayata bakış açısını değiştirir. Birey daha duyarlı olmaya başlar. Çevresinde ki olumsuzluklara tepkisi daha yumuşak olur.Sanatla uğraşan bir kişi çevresinde hep kendine güvenli, hayata olumlu bakan, toplumda saygın bir yerde duran, entellektüel kişiliğe sahip olur.

Gelişme çağındaki çocuklarda sanat çok önemlidir. Zeka gelişimlerinde büyük ölçüde fayda sağlar. Özellikle piyano dersi gelişimlerinde büyük etki eder. Sayılarla, renklerle yapılan derslerde matematik zekaları da artar.

Piyano dersinin zeka gelişimini %50 oranında arttırdığı bilimsel çalışmalarda kanıtlanmıştır.
  Piyano Dersi alan bir çocuğun okuldaki diğer derslerinde de daha başarılı olduğu bir gerçektir. Arkadaşlarıyla ve ailesiyle daha iyi geçinmektedir.

Ayrıca ergen döneme geçmeden ve ergenlikte boş vakitlerinde zararlı bir takım uğraşlarla zaman kaybetmek yerine kendine yararlı bir hobisi olması da çok önemlidir.
Piyano dersi çocukları dışarda edinebilecekleri zararlı alışkanlıklardan da büyük ölçüde korur.
 Düzenli piyano dersleri alan çocukların IQ' sunun yüzde 50, hatta daha fazla arttırdığı bilimsel olarak tespit edilmiştir.

Amerikalı iki bilim adamı yaptıkları ilginç araştırmanın sonucunu kamuoyuna açıklayınca eski formüllerin pabucu dama atıldı.

Bu iki bilim adamının araştırması piyano eğitimi alan çocukların özellikle matematik ve fen dallarında çok daha başarılı olduğunu kanıtladı.

Zekâyı geliştirmek için ne genlerle oynamak ne de bilgisayarın esiri olmak gerekiyordu. Zeki bir toplum yaratmanın yolu eski bir dosttan geçiyordu: Piyano...

Müziği öğrenmek, anlamak, yaşamak; Müzik eğitiminde özellikle Piyano Eğitimine önem vermek, doğru zamanda, doğru kişilerden, doğru yöntem ve materyalle Piyano Eğitimi almak, eğitim çağında olan bir öğrencinin zekâ ve kişisel gelişimine çok önemli katkılar sağlamaktadır.