ZEKA OYUNLARI

Mangala Nedir? 

Mangala oyunu geçmişin derinliklerinden gelen; yüzyıllardır oynanan Orta Asya Türk toplulukları Zeka ve Strateji Oyunudur. Mangala, sokaklardan Türk Saraylarına, 7’den 77’ye kadar geniş bir oyuncu kitlesine sahiptir.

Oyunun malzemelerinin her yerde bulunabilir veya pratik bir şekilde yapılabilir olması; oyunun yaygınlaşmasına ve kültür farkı gözetmeksizin oynanmasına zemin hazırlamıştır.

 

9 Taş Nedir?

Dokuz taş oyuncuların taşlarıyla bir sıra oluşturmaya çalıştığı bir oyundur. Bir yere iç içe üç kare çizilir ve kenarları orta noktalarından birleştirilir. Böylece 12 köşede ve 12 kenar üzerinde olmak üzere 24 nokta ortaya çıkar.

Dokuz Taş Oyununun Faydaları

Bir çeşit beyin jimnastiği yapmaya olanak sağlayan dokuz taş oyunu özellikle televizyon ve bilgisayar oyunlarının esiri olmaya aday günümüz çocuklarının daha verimli ve yararlı vakit geçirmesini sağlarken, aynı zamanda düşünme kabiliyetlerini geliştirebilecek türden bir zeka oyunudur. 

 

 T-Tangram Nedir?

Tangram, 7 geometrik parçayı bir araya getirerek çeşitli şekiller ortaya çıkarmaya dayalı bir zeka oyunudur. Tangram 7’den 70’e herkesin oynayabileceği bir bulmacadır. Tangramın ne zaman ortaya çıktığı hakkında kesin bir bilgi olmamakla beraber bilinen ilk numune 1780’den kalma Utamaro’ya ait bir tahta parçası. Bilinen en eski kitap 1813 Çin baskısı, ancak 1742 Japonya baskılı bir kitapta da bulmacaya benzer bir tangram görülmektedir. Bilginler tangramın 18. yüzyıldan önce douda başladığını ve batıya yayıldığını yayıldığını sanmaktalar. 1818’e kadar tangram yayınları Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İtalya, Fransa ve İngiltere’de görülmüştür. 19. y.y.’da Avrupa’da ve Amerika’da yayılmış ve popüleritesini günümüze kadar sürdürebilmiştir. 19. y.y.da Çin’de o kadar yaygındı ki tangram parçaları tabak, masa ve cilalı kutulara şekil vermekteydi.